01.11.2024
V hlavnej téme novembrového čísla časopisu Quark Tomáš Homola z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave približuje inovatívne metódy čistenia odpadových vôd. Dajú sa nimi odstraňovať mikropolutanty, organické zlúčeniny, ktoré môžu mať už vo veľmi malých koncentráciách nežiaduce účinky na celý náš ekosystém.
Na čistej vode záleží
Mikropolutanty sa často uvoľňujú do vodných tokov cez domáce a rôzne priemyselné odpadové vody. Typickým príkladom sú zvyšky liečiv, drog, umelých sladidiel, kontrastných látok, produktov osobnej starostlivosti či hormónov, ktoré sa počas bežných procesov čistenia odpadových vôd nepodarí úplne odstrániť, a tak sa hromadia v životnom prostredí. Je vedecky preukázané, že zlúčeniny, akými sú antibiotiká či psychoaktívne liečivá, môžu v malých koncentráciách negatívne ovplyvňovať najmä vodné organizmy, narúšať ich fyziologické procesy, zhoršovať reprodukčné schopnosti, ovplyvňovať rast a celkové zdravie a potenciálne viesť k poklesu ich populácií.
Dlhodobé pôsobenie najmä antibiotík v životnom prostredí prispieva k vzniku antimikrobiálnej rezistencie a predstavuje tak závažnú globálnu hrozbu pre zdravie, pričom každoročne prispieva k miliónom úmrtí. Zistenia WHO z roku 2019 uvádzajú, že antimikrobiálna rezistencia bola priamo zodpovedná za 1,27 milióna úmrtí, pričom celkovo bolo s liekovo rezistentnými infekciami spojených 4,95 milióna úmrtí. To znamená, že v mnohých prípadoch antimikrobiálna rezistencia zhoršila výsledky liečby, aj keď nebola priamou príčinou smrti. Tieto čísla vyvolali celosvetové obavy, pretože baktérie, huby a parazity sa stávajú čoraz odolnejšími proti dostupným liekom. Svetová zdravotnícka organizácia (pozri Nature 1/2022) označila antimikrobiálnu rezistenciu za jednu z najväčších svetových hrozieb pre verejné zdravie popri nádorových ochoreniach a v roku 2019 bola zodpovedná za viac úmrtí ako HIV/AIDS alebo malária.
Podľa Európskej environmentálnej agentúry (EEA) je na Slovensku až 93 % odpadových vôd čistených v súlade s legislatívou Európskej únie. Napriek tomu však čistenie odpadových vôd často nedokáže úplne odstrániť všetky farmaceutické látky, ktoré sa následne dostávajú do vodných ekosystémov. Aj preto tieto nové zistenia o negatívnom vplyve mikropolutantov na životné prostredie výrazne zvyšujú záujem a potrebu inovatívnych metód čistenia odpadových vôd.
Sila predstavy
O tom, aké funkcie plnia myšlienkové experimenty vo vede a filozofii, sme sa rozprávali s Lukášom Bielikom z Katedry logiky a metodológie vied Filozofickej fakulty UK v Bratislave.
Posledná cesta
Aj zosnulí potrebujú dopravu, sami si ju však nezabezpečia. Organizujú ju živí a odhaľujú pritom niečo o sebe a o spoločnosti, ktorej sú súčasťou.
Športový prášok
Väčšina z nás pozná tú bielu látku pod rôznymi názvami: magnézium, krieda a magnezit. Všetky spája takmer rovnaké chemické zloženie, ktoré vyjadruje chemický vzorec MgCO3.
Zelenina pod dynamickým svetlom, Extrémna paleoklíma, Syrové krky múmií, Barbar s rímskym sklom, Batéria menšia ako milimeter, Odkaz od kolegu, Neandertálci v izolácii, Počuť teplú vodu, Skrytý partner Betelgeuse, Ako sa rodia zlaté nugety, Hrobky pre uhlík, Model života na Marse, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v novembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.
Výber článkov v novembrovom čísle časopisu Quark
Praveké Karakalpacko
Keď sa oddelil polárny a rovníkový oceán, pevnina uväznila vody Turgajského prielivu do Kaspického mora a Aralského jazera. Tam hľadajú Slováci stopy pravekého života.
Geolokality v okolí Žiliny 2
V jedenástej časti rubriky o geodiverzite Slovenska navštívime ďalšie geovedne osobité lokality z okolia Žiliny, ktoré dopĺňajú obraz o georozmanitostiach regiónu.
Obľúbené suchohríby
Suchohríby patria podobne ako pravé hríby a kozáky medzi naše najzbieranejšie huby. Rastú v listnatých alebo ihličnatých lesoch na celom našom území od nížin až po vyššie polohy.
Biele motýle
Biele motýle, ľudovo nazývané aj belásky, určite neprehliadneme, lebo sú nápadné. Od jari do jesene ich môžeme nájsť na lúkach, poliach, v záhradách, pri cestách, ba aj vysoko v horách.
Všetko je možné
Atléti so zdravotnými znevýhodneniami dokazujú, že toho, čo nemôžu urobiť, je v skutočnosti oveľa menej, ako toho, čo robiť môžu. Nejde iba o zdravotnú rehabilitáciu.
Geosvet ostrova Skye
Skye je najväčší škótsky ostrov súostrovia Vnútorných Hebríd v Atlantickom oceáne. Názov pochádza z nórskych slov ski (oblak) a ey (ostrov), a preto ho často prezývajú Ostrov oblakov.
Žiť s vodou
Keď sa nám podarí zahasiť plamene, je po požiari a my môžeme povedať, že sme oheň porazili. Vodu však nemožno poraziť, len ju odraziť, aby sa presunula inam.
Bizarná veda
Ig Nobelova cena má oceňovať zdanlivo bizarný výskum, ktorý ľudí najprv rozosmeje a potom núti premýšľať. Cena má však za cieľ aj propagáciu vedy širokej verejnosti.
Vikingovia na cestách
Podľa DNA z mrožích klov, ktoré grónski Nóri v stredoveku vyvážali do Európy, boli pravdepodobne prvotnými dodávateľmi tohto tovaru aj domorodci z Nového sveta.
Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť na predajných miestach od 1. novembra 2024, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.
Zdroj: NCPVaT